SÍLA RAKYTNÍKU
Víte, že…
- podporuje správné fungování imunity
- pomáhá proti únavě a vyčerpání
- je přirozený zdroj vitaminů
- dodává energii
- je výborný při fyzické zátěži, sportu
- má mnohonásobně více vitamínu C než citrusy
- je vynikajícím osvěžujícím nápojem
- příznivě působí na pokožku
- napomáhá opalování
- má pestrou paletu prospěšných látek, které jej právem řadí mezi superpotraviny
Rakytník řešetlákový je opadavá dřevina původem z centrální Asie (Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál) tvořící keře nebo malé stromy s oranžovými plody. V těchto oblastech je v lidovém léčitelství i v kosmetice používán odedávna. V Rusku se mu přezdívá “Sibiřský zázrak” anebo “Citronovník Severu”. Není divu, že bobule obsahují až 10x víc vitaminu C než citrusy.
Latinský název Hippophae rhamnoides by mohl svádět k domněnce, že rakytník má něco společného s koňmi. A skutečně tomu tak je. Oblíbené dějepisné klišé „již staří Řekové…“ zde platí, neboť podle historických pramenů si již naši antičtí předci všimli, že koně spásající tyto keře mají neobvykle lesklou a krásnou srst. Český překlad latinského názvu tak doslova znamená „třpytící se kůň“ (hippo – kůň, phaes – lesknoucí se).
Rakytník sloužil od pradávna jako léčivá bylina mnohostranného využití. Plody rakytníku mají vysokou biologickou mnoho vitaminů. Mimo vitaminů dužina a semena obsahují biologicky účinné flavonoidy, třísloviny, fenolové sloučeniny, sacharidy, organické kyseliny, oleje, karotenoidy, mikroelementy apod. Rakytník je polyvitaminoví rostlinou, která není doposud úplně doceněna, i když preventivně ovlivňuje vnik nebo šíření i velmi závažných chorob. Díky vysokému obsahu vitamínů se stal významnou součástí léků v interním, kožním a očním lékařství. Významně tak doplňuje medikamenty, kterými se mnohdy nesnadno bojuje jak proti zhoubným a těžko léčitelným chorobám, tak i proti běžnému stárnutí organismu.
Dužina je šťavnatá a chutí připomíná ananas. Obsahuje spoustu významných látek s léčebnými účinky a pouze jedno semeno. Slupka plodu je tenká a snadno praská. Plody dozrávají v září a na rostlině vydrží dlouho do zimy. Cení se zejména pro vysoký obsah vitamínů C, kterého mají několikanásobně více než citrón. Dále obsahují vitamín P, který posiluje kapiláry cév a svou přítomností zabraňuje rozkladu vitamínu C, čímž zvyšuje jeho účinek. Oranžově červené zbarvení plodů je díky karotenoidů a vitamínů skupiny A rozpustných v tucích. Výhodou je, že jejich obsah se mražením nesnižuje. Plody dále obsahují E v takovém množství, že obsahem tohoto vitamínů rakytník zaujímá první místo mezi všemi plodovými rostlinami. Plody dále obsahují kumariny, aminokyseliny a mnoho minerálních látek (Ni, Mo, Mn, Cu, Si, Fe, Al, Ca). Slupka plodu obsahuje serotonin, což je fyziologicky aktivní amin, který se vyskytuje v živočišném organizmu a vykazuje protinádorovou aktivitu. Poměr cukru a kyselin v plodech bývá přibližně 1:1 a obsah tuku je okolo 7 %.
Má tolik vitaminů, proto se oranžový rakytník řešetlákový považuje za jednu z nejzdravějších rostlin vůbec.